بعد از لیزر موی زائد چه کنیم؟

بعدازلیزرموهای زائد چه کنیم؟

یکی ازمهم ترین نکات سلامت پوست مراقبت از آن بعد از لیرز کردن موهای زائد پوست  است،استفاده از لیزر تنها راه ایمن و موثر برای حذف موهای زائد بدن است که در ایران و سایر کشورها مورد استقبال قرار گرفته است روشی پر طرف دار که در کلینیک پوست ومو آریاناانجام میشود .

درمورد میزان عوارض در ایران وسایر کشورها ابهاماتی وجود دارد ولی به طور کلی لیزر درمانی مورد پسند همه  هست که  از دست موهای زائد رهایی پیدا میکنند. لیزر درمانی با اپراتور مجرب اثر بخشی فوق العاده ای دارد و روشی کاملا ایمنی و بهداشتی است.

در این مقاله میخواهیم در مورد برخی از توصیه های پزشکی که در مورد مراقبت پوست بعد از لیزر است صحبت کنیم اینکه چگونه از پوست خود مراقبت کنیم که دچار آسیب نشود.

فولیکول های مو چیست ؟

ارگان های بسیار کوچک در لایه  های میانی پوست وجود دارد که وظیفه رشد مو را به عهده دارد به همین علت است که که اگر فولیکول های مو از کار بیفتند رشد مو متوقف میشود. لیزر بدون اسیب زدن به سایر بافت ها ی مجاور باعث گرم شدن بخش پیاز مو و اسیب دیدن آن میشود و در نهایت آن را از بین میبرد و باعث توقف رشد مو میشود .

در طی چند روز که از لیزر استفاده  کردیم از کارهایی مانند تاتو ،وکس،هایفوتراپی ،اندولیفتف، لایه برداری و … خود داری کنید هم چنین باید از کرم های بیلیچینگ بعد از 24 ساعت  استفاده  کنیم که محافظ پوستمان باشد که کمتر آسیب ببیند.

وضعیت پوست بعد از لیزر به چه صورت است؟؟

لیزر باعث گرم شدن بافت های فولیکولی مو ساز پوست میشود.معمولا محل های تحت درمان لیزر بعد از جلسه، گرم تر از حالت طبیعی پوست میشود بنابراین بعد از درمان لیزر باید از هر نوع فعالیت های که باعث گرم  شدن پوست  میشود خود داری کنیم تا به پوست آسیب نرسد گرم شدن پوست باعث اسیب به آن میشود در طول جلسه درمان برای جلو گیری از این اتفاق از روش های خنک کننده پوست  استفاده میکنیم که به پوست اسیب نرسد  فقط بعد از هر جلسه باید مراقب باشیم که پوست گرم نشود و حدودا 48 ساعت بعد از لیزر مراقبت کافی است که پوست گرم نشود .

اگر پوست  شما به لمس حساس شده است و گرم می باشد، از کمپرس آب سرد استفاده کنید یا با استفاده از پارچه تمیز خیس یا گاز استریل به خنک شدن پوست کمک کنید. هنگام استفاده از یخ ؛ آن را به صورت مستقیم روی پوستتان قرار ندهید.

تاثیر نور خورشید بر پوست لیزر شده

گفتیم که لیزر به طور انتخابی آسیب های جزئی به فولیکول و پیاز مو وارد می کند .این آسیب به دلیل بیشتر بودن تراکم ملانین ها در پیاز مو و ساقه مو است. پرتو های شدید لیزر قبل از آسیب رساندن به اجزای بدن از سطح پوست عبور می کنند و موقع رسیدن به فولیکول ها قطع می شوند.دستگاه لیزر به صورتی ساخته شده اند که قبل از آسیب رساندن به رنگدانه های پوست متوقف می شوند به همین علت نباید در معرض نور خورشید که اشعه ماورا دارد قرار گرفت.

نور خورشید اشعه مضر و سرطان زایی دارد به نام فرابنفش باuvکه در حالت عادی از رنگ دانه های ملانین پوست محافظت میکند چون ممکن است در طی فرایند لیزر موهای زائد مانین های پوست از بین  برود و خطرات اشعه فرا بنفش با پوست ما بیشتر شود.

بعد از لیزر چه نکاتی را لاید رعایت کنیم؟؟

 1. بعد از لیزر سعی کنید محل های تحت درمان را زیر لباس قرار دهید.
 2. برای بخش هایی از بدن که ممکن است زیر لباس پوشانده نشود  مانندصورت از کرم  های ضد افتاب استفاده کنید کرم هایی با Spf 30 و ضد آفتاب بهترین انتخاب است.
 3. از سو لاریوم استفاده نکنید زیرا برای برنز کردن از اشعه فرا بنفش استفاده میشود،یشترین مخرب پوست  بعد از لیزر پوست اشعه فرا بنفش است.
 4. تا 4 هفته نمینوانید افتاب بگیرید  یااز سولاریوم  استفاده  کنید زیرا  نور خورشید و اشعه  فرا بنفش باعث تحریک تولید ملانین میشود که باعث تیره شدن و ایجاد لک بر روی پوست میشود در این  مدت برنزه نکنید .
 5. در طول درمان لیزر برنز نکنید هم خطرناک است هم اثر لیزر را روی موهای زائد را خنثی میکند پس در مقابل نور خورشید نباشید و سولاریوم انجام ندهید.

استفاده از لوازم ارایشی بهداشتی

بسیاری  از مراجعین علاقه دارند بعد از لیزر ارایش کنند درحین لیزر ممکن است پوست شما اسیب جزیی دیده  باشد بنابراین بهتر است ارایش نکنید مگر اینکه با  تشخیص پزشک باشد که پوست اسیب ندیده  است. بهتر است.برای ارایش از مواد ارایشی استفاده  شود که محرک کمترری دارد و باعث تحریک  پوست نشود  از موادی مانند: عطر  را نباید تا 5 روز استفاده کرد چرا که ممکن است باعث سوزش و درد شود.

ژل و لوسیون  بدن بعد از لیزر

استفاده  از ژل و لوسیون به تمام  افرادی  که تحت درمان لیزر  هستند  توصیه  میشود. استفاده  از ژل الو ورا بهترین گزینه است که در  شبانه روز میتوان استفاده  کرد و به قسمت  های  تحت  درمان مالید حتی  اگر  نیاز  بود  به  دفعات میتوان  استفاده  کرد ژل برای رفع قرمزی  پوست و تورم  ناشی از لیزر استفاده کنید. یکی  از عوراض استفاده  از لیزر التهاب پوستی است که  شبیه سوختگی است ژل الو ورا  برای درمان این عارضه  مفید است .

بعد از لیزر کردن چه کرم ها و لوسیون هایی باید استفاده کنیم؟

آب فروان بنوشید

بعد از لیزر آب فراوان بنوشید که پوست شما دچار کم ابی نشود کم آبی باعث کاهش اثر روی در موهای زائد میشود و برای جلسات تحت درمان بهتر است که پوست  شما مرطوب باشد پس نوشیدن آب  و استفاده از لوسیون فراموش نشود.

قبل از لیزر به پزشک خود این نکات را بگویید

چون طول درمان لیزر بین  4 تا 8 ماه است ممکن است در طول درمان تغییراتی اتفاق بیفتد که باید  پزشک یا تکنسین لیزر در جریان باشند و اینجا به چند مورد اشاره  میکنیم.

 1. اگر به  بیماری پوستی یا غیر  پوستی  مبتلا  شدید
 2. اگر بیماری  خاصی  داشتید  و در آن  تغییراتی  ایجاد  شد  حتما پزشک  را در جریان  بگدارید.
 3. اگر  داروی  قبلی  شما تغییر کرده  است یا داروی جدیدی اضافه  شده  باشد.
 4. داروهای  گیاهی، مکمل ها، ویتامین  مصرف  میکنید حتما  پزشک  را در جریان بگذارید.
 5. اگر باردار شدید حتما پزشک را در جریان  بگذارید.

سایر  توصیه ها

 • بعضی بیماری ها  باعث ضایعاتی  در پوست  میشود  مانند بیماری ونیگو ،لیکن پلان و…..
 • در صورت وجود جوش و عفونت های  چرکی  پوستی  بهتر است  قبل  از لیزر به درمان آن بپردازید و بعد لیزر کنید.
 • بیمارانی که مبتلا به  لوپوس هستند به  دلیل  حساسیت  بیشتر پوست به  نور بهتر است  لیزر  انجام  ندهند.
 • بیماران قلبی که جراحی قلب داشته اند و یا باتری گذاشته اند از لیزر اجتناب  کنند.

سخن اخر

با وجود عوارضات شایع لیزر این روش به متداول ترین و موثر ترین روش های حذف موهای زائد تبدیل شده است.کلینیک تخصصی پول و مو آریانا با استفاده از اپراتورهای ماهر و بهترین دستگاه های لیزر خدمات لیزر را به شما عزیزان ارائه میدهد.برای اطلاع بیشتر میتوانید با شماره های درج شده تماس بگیرید.

 

 • چه افرادی نباید لیزر کنند؟
 • بعد از لیزر مو چه کارهایی نباید انجام داد؟
 • آیا نورخورشید برای پوست لیزر شده مضر است؟
 • بعد از لیزرمو زائد چه کارهایی باید انجام داد؟

 

مرکز تخصصی پوست و ما آریانا| با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button