پاکسازی پوست

برای انجام پاکسازی صورت یا پلینگ ، شناخت نوع پوست بسیار حائز اهمیت است. ولی جدای از نوع پوست، این پاکسازی باید حداقل ماهی یکبار انجام شود تا آلودگی ها از پوست برداشته شوند و با تمیز کردن منافذ باز پوست به کوچک شدن آن­ها کمک شود.

پوست یکی از اعضای ارزشمند بدن است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دارد.  بنابراین برای حفظ این عضو ارزشمند باید یک سری کارها، خدمات و مراقبت­ها صورت گیرد. یکی از این خدمات که باید به صورت مرتب انجام شود، پاکسازی صورت یا پلینگ است، که با استفاده از آن می­ توان پوست را لایه برداری و لایه مرده پوست را جدا کرد. در این روش جوش­های سرسیاه و سرسفید که بدون التهاب هستند تخلیه می­ شوند. با انجام این کارها شادابی به پوست بر­می‌گردد و از جوش زدن مجدد پوست جلوگیری می­ شود. همچنین می توان با کسب اطلاعات در رابطه با اینکه میکرودرم چیست و لایه برداری صورت فرایند پاکسازی پوست را تکمیل کرد.

همان­طور که گفتیم شناخت نوع پوست و اینکه آیا پوست که چرب، خشک، مختلط یا معمولی است، بسیار اهمیت دارد، تا بدانید از چه نوع پاکسازی باید استفاده کنید. بنابراین مختصری درباره انواع پوست توضیح خواهیم داد:

1) پوست­های خشک معمولا نازک و بدون منافذ و روزنه هستند. در اکثر مواقع احساس کشیدگی در پوست وجود دارد. صورتشان پوسته پوسته، دچار اگزما و یا خارش می­شود و زودتر از بقیه دچار چین و چروک می­شوند. که این خشکی پوست می­تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

2) پوست چرب براق است و مقدار زیادی چربی روی صورت و بینی دیده می­شود. جوش های سرسیاه وسرسفید و چرکی بیشتر دیده می­شود. منافذ باز پوست دارند. اما به دلیل وجود چربی، این افراد دیرتر دچار چین و چروک می­شوند.

3) پوست مختلط پوستی است که در قسمت تیزون صورت یعنی روی بین، پیشانی و چانه چرب است و در باقی قسمت ها خشک یا معمولی است.

4) پوست نرمال یا معمولی، بهترین و ایده­آل­ترین نوع پوست است. پوست کاملا یک دست است و چربی یا خشکی یا جوش زیادی ندارد و اگر هم گاهی ایجاد شود به سرعت رفع می­شود.

راه آسان برای تشخیص نوع پوست

صورت خود را با یک شوینده ملایم بشورید و بعد به آرامی و بدون هیچگونه فشار و ضربه­ای با حوله خشک کنید. از هیچ محصولی مانند مرطوب کننده یا آبرسان استفاده نکنید و حتی به صورتتان دست هم نزنید و اجازه بدهید که یک ساعت به همان صورت بماند. بعد از این زمان اگر احساس خشکی و کشیدگی داشتید، یعنی اینکه پوستتان خشک است. اگر احساس چربی و براق بودن مخصوصا در قسمت تیزون داشتید، یعنی پوستتان چرب است. اگر در ناحیه تیزون چرب و در بقیه قسمت­های صورت نرمال یا خشک است یعنی پوست مختلط دارید. و اگر هیچکدام از این­ها نبود یعنی پوستتان نرمال است.

پاکسازی صورت به دو روش کلینیکی و غیر کلینیکی انجام می­ شود.

پاکسازی صورت به روش کلینیکی

در روش کلینیکی، پاکسازی صورت توسط متخصص پوست انجام می­ شود و از ابزار و موادی استفاده می­ کنند که تنها مجاز برای پزشکان و کادر درمان است. روش غیر کلینیکی در آرایشگاه­ ها یا مراکز پوست و یا در خانه انجام می­ شوند. پاکسازی که در خانه انجام می­ شود سطحی است. پاکسازی آرایشگاهی کمی عمیق تر است ولی عمیق ترین پاکسازی، در روش­ های کلینیکی انجام می­ شود. پاکسازی صورت یا پلینگ هم توسط دستگاه ­ها و ابزار­های مختلف و هم از طریق مواد مختلف و بدون استفاده از دستگاه می­ تواند انجام شود. به عنوان مثال توسط میکرودرم، اتوی صورت و … انجام می‌­شود و سپس با روشهایی همچون آر اف صورت به جوانسازی و محکم کردن پوست می پردازند.

مراحل پاکسازی غیرکلینیکی

اولین گام این است که پوست را توسط یک پاک کننده مناسب پوست خود کامل تمیز کنید و سپس بشویید و بعد به آرامی خشک کنید.

در گام بعدی از تونر مناسب پوست خود استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ آلودگی باقی نمانده است. توجه کنید که تونر را به دور چشم خود نباید بزنید و برای پاک کردن چشم ها از پاک­ کننده مخصوص چشم استفاده کنید.

در مرحله سوم، از یک کرم لایه بردار مناسب پوست استفاده می ­شود. کرم را به پوست مالیده و بعد از چند دقیقه که خشک شد، با دو انگشت ماساژ داده می­‌شود تا لایه مرده پوست جدا شود. توجه کنید که در تمامی مراحل باید ماساژ به روش صحیح انجام شود.

در مرحله بعد خارج کردن جوش­ های سرسیاه است که نیاز به مهارت دارد. بعد از اینکار از طریق بخور دادن پوست آبرسانی می ­شود. اما دقت کنید که برای بخور دادن حتما باید به نوع پوست توجه شود تا به پوست آسیب زده نشود.

در گام بعدی از ماسکی که مناسب پوست است استفاده می­‌شود و 20 دقیقه بر روی پوست می ­ماند و سپس شسته می­‌شود. و در نهایت از مرطوب کننده مناسب پوست استفاده می­ شود.

درست است که پاکسازی می ­تواند در خانه هم انجام شود اما برای پاکسازی عمیق و داشتن نتیجه بهتر و بیشتر، بهتر است که این کار در کلینیک­ ها و توسط متخصص انجام شود.

با وجود رایج بودن روش پاکسازی خانگی آسیب های وارده به پوست بسیار است. بهترین روش برای کمترین اثرات منفی در پوست، مشورت با متخصصان مجرب و حرفه ای و برخورداری از خدمات ایشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button