علت زیاد شدن مو بعد از لیزر

لیزر کردن یکی از راه های از بین بردن موهای زائد ست. در بعضی از موارد افراد از لیزر کردن جواب معکوس میگیرند و موهای زائد آنها بیشتر از قبل رشد می کند. این عارضه خیلی کم پیش می آید اما نادر نیست.در این مقاله به علت زیاد شدن مو بعد از لیزر می پردازیم.

[lwptoc]

علت زیاد شدن مو بعد از لیزر

تغییرات هورمونی: سندرم تخمدان پلی ‏کیستیک یک اختلال هورمونی شایع ست که با علائمی مانند: اختلال تخمک گذاری «پریودهای نامرتب»، سطح تستوسترون بالا «هیپرآندروژنیسم»و شکل تخمدان در سونوگرافی «تخمدان‌های پلی کیستیک» همراه است. از تغییراتی که در بدن رخ می ‏دهد می ‏توان به اضافه وزن، تولید هورمون‏های مردانه و افزایش رشد مو اشاره کرد.

مهارت نداشتن اپراتور: دستگاه های لیزر با حرارت 65 درجه باعث از بین رفتن فولیکول های مو می شود. افرادی که مهارت کافی در این زمینه نداشته باشند؛ برای از بین بردن فولیکول های مو از درجه کمتر استفاده می کنند. درجه‏ ی کمتر از 65 باعث تقویت فعالیت فولیکول موها می‏ شود.

لیزر موهای زائد

لیزر کردن موهای زائد با تابش اشعه های بسیار قوی روی نقاط  خاص فولیکول ها را از بین می برد. لیزر کردن روی موهای درحال رشد اثر می گذارد و فولیکول های آنها را از بین می برد.معمولا 6 تا 8 جلسه طول می کشد تا موهای غیر فعال نیز از بین روند.

تاثیر لیزر موهای زائد با توجه به عوامل زیر متفاوت است:

 • نوع دستگاه لیزر
 • چرخه رشد مو افراد
 • جنس و ضخامت موها
 • رنگ مو و نوع پوست
 • میزان مهارت اپراتور لیزر

عوارض لیزر موهای زائد

در کنار فواید لیزر کردن؛ از عوارض لیزر مو غافل نشوید! درصد احتمال عارضه بعد از لیزر به عواملی مانند: رنگ و نوع پوست و مو ، نوع دستگاه، میزان مهارت اپراتور بستگی دارد. عوامل دیگری که می ‌توانند باعث افزایش احتمال عوارض لیزر موهای زائد شوند:

 • طول موج لیزر
 • مدت زمان تابش
 • اندازه‌ی نقطه ‌ی تابش

هدف اشعه لیزر از بین بردن ملانین و فولیکول های موجود در پیاز و ساقه ی مو ست. هنگام عبور کردن اشعه از پوست و رسیدن به ساقه موهای زائد ؛ ملانین های موجود در پوست آسیب می بیند و عوارضی مانند سوختگی، تغییر رنگ پوست، زخم ایجاد می شود. افرادی که دارای پوست تیره هستند؛ به علت ملانین بیشتر در پوستشان بیشتر دچار این عوارض می شوند.

 1. درد، قرمزیو التهاب: آسیب رساندن به هر قسمتی از بدن واکنش خفیفی را به همراه دارد. لیزر کردن به پیاز مو آسیب می رساند به همین دلیل پوست قرمز می شود. قرمز شدن و التهاب بعد از 24 ساعت از بین می رود اما برای بهبودی سریع تر می توانید از یخ یا ژل های مخصوص استفاده کنید.
 2. پوسته پوسته شدن: یکی دیگر از عوارض نادر لیزر کردن، پوسته پوسته شدن است که با رعایت نکات بهداشتی می توانید از خشک و آسیب پذیر شدن پوست ، زخم و اسکارهای پوستی جلوگیری کنید.
 3. تغییر در رنگ پوست(هایپوپیگمنتیشن یا هایپرپیگمنتیشن): روشن شدن یا تیره شدن پوست بعد از لیزر از عوارض آزار دهنده ست که چند ماه روی پوست باقی می ماند. این عارضه ها دلیل مشخصی ندارد و راه درمانی برای آن یافت نشده.
 4. آسیب به چشم: در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام لیزر آسیب های جدی و جبران ناپذیری را تجربه خواهید کرد. در لیزر موهای زائد از اشعه‌ ی پرقدرت لیزر استفاده می‌شود که در صورت استفاده نکردن از عینک های مخصوص، چشم ها آسیب می بینند.
 5. خطر عفونت‌های پوستی: عفونت‌ باکتریایی پوست در اثر لیزر درمانی بسیار نادر است؛ اما در صورت آسیب دیدن پوست حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
 6. سوختگی و تاول: این عوامل به علت گرم بودن بیش از حد اشعه لیزر است که به دلیل خطای درمان و تکنیک‌های نامناسب لیزر درمانی ایجاد می‌شوند.

 

مطلب پیشنهادی: لیزر موهای زائد

کلام آخر

طبق تحقیقات به دست آمده فقط یک درصد از افراد هستند که بعد از لیزر، موهای زائدشان دو برابر شده است. این عارضه خیلی کم است اما می توانید با انتخاب یک کلینیک معتبر با داشتن اپراتور های مجرب از این عارضه جلوگیری کنید.

 1. علت زیاد شدن مو بعد از لیزر چیست؟
 2. تاثیر لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد
 3. عوارض لیزر موهای زائد چیست ؟
 4. عوارض لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد؟
 5. علت بروز عوارض لیزر موهای زائد چیست؟
 6. عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

کلینیک آریانا

Call Now Button