آیا لیزر درد دارد؟

لیزر موهای زائد  با توجه اینکه روش هزینه برداری است اما طرفداران بسیاری دارد چرا که ریشه موهای زائد را مورد هدف قرار می دهد، اما در پاسخ به سوال اینکه آیا لیزر درد دارد یا نه؟ جواب بله است اما باید گفت میزان درد در محدوده ی قابل تحمل است و می توان به کمک بی حس کننده های موضعی از میزان این درد کم کرد. لازم به ذکر است این میزان درد در نواحی مختلف بدن متفاوت است.

[lwptoc]

چه عواملی باعث تحریک و درد در ناحیه تحت درمان می شود؟

در زمان لیزر انرژی گرمایی بالای تولید شده توسط دستگاه های لیزر به پوست برخورد می کند و عصب های زیر پوست را تحریک می کند به همین علت احساس درد در ناحیه تحت درمان افزایش می یابد. درد لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • رنگ پوست
 • آستانه تحمل درد
 • مناطق مختلف پوست
 • فناوری ساخت دستگاه لیزر
 • جنسیت افراد و مقاومت پوست
 • استفاده از روش‌های کاهش درد
 • رعایت کردن مراقبت‌ قبل از لیزر
 • طول موج استفاده شده برای پرتوهای لیزر

همانطور که گفته شد میزان درد در نواحی مختلف بدن متفاوت است و هرچه پوست ضخیم تر باشد میزان درد کمتر است. برای مثال می توان گفت: درد لیزر پشت لب بیشتر از چانه، زیر چانه و گونه‏ ها، درد زیر بغل بیشتر از ساق دست و بازوها، درد لیزر بیکینی و ساق پاها بیشتر از ران ها و درد لیزر کمر به علت استخوانی بودن بیشتر از شکم است.

علت درد لیزر موهای زائد

نوع رنگ پوست

همانطور که گفته شد رنگ پوست افراد در انتخاب دستگاه مناسب و کاهش درد نقش پرنگی دارد. برای انتخاب صحیح دستگاه لیزرموی زائد متناسب با پوست، ابتدا باید رنگ و نوع پوست را شناسایی کرد.

 1. پوست تایپ یک: رنگ پوست بسیار سفید با موهاى بور یا قرمز و رنگ چشم روشن دارند که در برابر نور آفتاب به سختگی برنزه می شوند. احتمال کم سوختگی آنها به علت داشتن درصد کمی از ملانین در پوستشان است.
 2. پوست تایپ دو: این نوع پوست همانند پوست تایپ 1 است.
 3. پوست تایپ سه : رنگ پوست روشن یا گندمی با موهای تیره و قهوه‌ای دارند و کمتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند.
 4. پوست تایپ چهار: رنگ پوست سبزه با موهای تیره و چشم های قهوه ای و مشکی از تایپ چهار هستند.‌این افراد به خوبی برنزه می‌ شوند.
 5. پوست تایپ پنج: رنگ پوست تیره و قهوه ای با موهای بسیار تیره و ضخیم از این دسته تایپ پوست هستند که لیزر کردن برای آنها بسیار دردناک است.
 6. پوست تایپ شش: در این افراد پوست کاملا تیره است و عملا آفتاب سوختگی برای آنها معنی ندارد. این افراد به هیچ وجه با هر دستگاه لیزری نمی‌ توانند موهای زائد خود را از بین ببرند.

مطلب پیشنهادی: لیزر موهای زائد

دستگاه های لیزر

 • الکساندریت

 لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندریت بر روی پوست های روشن بسیار موثر است و سریع تر به نتیجه می رسد. بهترین دستگاه لیزر الکساندریت، کندلا جنتل پرو است که دارای سیستم خنک کننده و تغییر دادن قطر تابش است.

 • دایود

این دستگاه با طول موج 810 نانومتر برای پوست های تیره مناسب تر است. تفاوت دیود با الکساندریت در مدت زمان جلسات، اثرگذاری بیشتر روی پوست های تیره و قطر تابش بیشتر است. بهترین دستگاه لیزر دیود، وکتوز است که با وجود داشتن سیستم خنک کننده و سیستم خوانش ملانین برای افرادی که دارای آستانه درد پایین هستند مناسب نیست.

 • ان دی یاگ

این دستگاه با طول موج بلند برای افرادی که پوست تیره دارند، گزینه مناسبی ست که با درد کمتری مواجه شوند. با توجه به ملانین های موجود در پوست های تیره، این دستگاه با درد کمتر و همچنین عملکردی ضعیف برای آسیب نرساندن به پوست مناسب است. بهترین دستگاه لیزر ان دی یاگ، لیزر دکا است.

نوشیدن آب قبل از لیزر به کاهش درد کمک می کند.

راه های کاهش درد لیزر

با رعایت برخی نکات می توان میزان درد ناشی از لیزر را کاهش داد. در زیر به برخی از این راهکارها اشاره شده است.

 • استفاده از کرم بی حس کننده 30 دقیقه قبل از لیزر
 • شیو موهای زائد دو روز قبل از لیزر کردن با تیغ و ژیلت 
 • نوشیدن آب به مقدار کافی قبل از لیزر کردن
 • پرهیز از مصرف کافئین و مشتقات آن به منظور کاهش حساسیت پوست و میزان درد
 • خودداری از برنزه کردن قبل از لیزر (برنزه کردن پوست قبل از لیزر)

کلام آخر

لیزر یکی از کم عارضه ترین روش های حذف موهای زائد است اما در مواردی به دلیل حساسیت پوستی و یا بیماری ممکن است باعث قرمزی، ملتهب شدن پوست و یا تاول شود که با رعایت برخی نکات و مشاوره پیش از لیزر کاملا قابل حل است و همانطور که در بالا بیان شد میزان درد لیزر در محدوده ی قابل تحمل است و با روش های گفته شده می توان میزان این درد را به حداقل رساند.

کلینیک زیبایی پوست و مو آریانا با سال ها سابقه در زمینه لیزر موهای زائد و برخوداری از تجهیزات مجهز و کادر درمانی متخصص لیزر موهای زائد را آسان تر می کند برای تعیین وقت و اطلاع از تعرفه های می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 1. چرا در زمان لیزر احساس درد می کنیم؟
 2. چه عواملی در میزان درد لیزر نقش دارند؟
 3. لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندریت برای چه پوست هایی مناسب تر است؟
 4. دستگاه دایود برای لیزر چه نوع پوستی مناسب است ؟

کلینیک آریانا

Call Now Button