آیا لیزر درد دارد؟

لیزر کردن موهای زائد یکی از محبوب ترین روش های از بین بردن موهای زائد در چندسال اخیر است. با اینکه این روش بین روش های دیگر از بین بردن موهای زائد متقاضی بیشتری دارد اما با درد همراه است. در پاسخ به سوال آیا لیزر درد دارد؟ باید گفت که درد لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عوامل موثر درد لیزر

هنگام لیزر کردن انرژی گرمایی بالایی تولید شده توسط دستگاه های لیزر به پوست برخورد می کند و عصب های زیر پوست را تحریک می کند؛ به همین علت احساس درد افزایش می یابد. درد لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل اعم از:

 • رنگ پوست
 • آستانه تحمل درد
 • مناطق مختلف پوست
 • فناوری ساخت دستگاه لیزر
 • جنسیت افراد و مقاومت پوست
 • استفاده از روش‌های کاهش درد
 • رعایت کردن مراقبت‌ قبل از لیزر
 • طول موج استفاده شده برای پرتوهای لیزر

نوع رنگ پوست

همانطور که گفته شد رنگ پوست افراد در انتخاب دستگاه مناسب و کاهش درد نقش پرنگی دارد. برای انتخاب صحیح دستگاه لیزر متناسب با پوستتان، ابتدا باید رنگ و نوع پوست خود را بشناسید.

 1. پوست تایپ یک: رنگ پوست بسیار سفید با موهاى بور یا قرمز و رنگ چشم روشن دارند که در برابر نور آفتاب به سختگی برنزه می شوند. احتمال کم سوختگی آنها به علت داشتن درصد کمی از ملانین در پوستشان است.
 2. پوست تایپ دو: این نوع پوست همانند پوست تایپ 1 است.
 3. پوست تایپ سه : رنگ پوست روشن یا گندمی با موهای تیره و قهوه‌ای دارند و کمتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند.
 4. پوست تایپ چهار: رنگ پوست سبزه با موهای تیره و چشم های قهوه ای و مشکی از تایپ چهار هستند.‌این افراد به خوبی برنزه می‌ شوند.
 5. پوست تایپ پنج: رنگ پوست تیره و قهوه ای با موهای بسیار تیره و ضخیم از این دسته تایپ پوست هستند که لیزر کردن برای آنها بسیار دردناک است.
 6. پوست تایپ شش: در این افراد پوست کاملا تیره است و عملا آفتاب سوختگی برای آنها معنی ندارد. این افراد به هیچ وجه با هر دستگاه لیزری نمی‌ توانند موهای زائد خود را از بین ببرند.

آریانا

دستگاه های لیزر

الکساندریت

الکساندریت یکی از پرطرفدار ترین دستگاه های لیزر موهای زائد است. این دستگاه با اثرگذاری بیشتر روی افرادی که پوست روشنی دارند جزء سریعترین و بهترین دستگاه شناخته شده است. بهترین دستگاه لیزر الکساندریت، کندلا جنتل پرو است که دارای سیستم خنک کننده و تغییر دادن قطر تابش ست.

دیود

این دستگاه با طول موج 810 نانومتر برای پوست های تیره مناسب تر از دستگاه الکساندریت است. تفاوت دیود با الکساندریت در مدت زمان جلسات، اثرگذاری بیشتر روی پوست های تیره و قطر تابش بیشتر است. بهترین دستگاه لیزر دیود، وکتوز است که با وجود داشتن سیستم خنک کننده و سیستم خوانش ملانین برای افرادی که دارای آستانه درد پایین هستند مناسب نیست.

ان دی یاگ

این دستگاه با طول موج بلند برای افرادی که پوست تیره دارند، گزینه مناسبی ست که با درد کمتری مواجه شوند. با توجه به ملانین های موجود در پوست های تیره، این دستگاه با درد کمتر و همچنین عملکردی ضعیف برای آسیب نرساندن به پوست مناسب است. بهترین دستگاه لیزر ان دی یاگ، لیزر دکا است.

آیا لیزر درد دارد؟

درد لیزر در نقاط مختلف بدن متفاوت است. درد لیزر در نقاطی که پوست ضخیمی دارد کمتر است. در ادامه میزان درد لیزر در برخی از نواحی بدن را بررسی می کنیم.

 • درد لیزر کردن پشت لب بیشتر از چانه، زیر چانه و گونه‏ هاست.
 • درد لیزر کردن زیر بغل بیشتر از ساق دست و بازوهاست.
 • درد لیزر کردن در بیکینی و ساق پاها بیشتر از ران هاست.
 • درد لیزر در کمر به علت استخونی بودن بیشتر از شکم است.

راه های کاهش درد لیزر

استفاده از کرم بی حس کننده: استفاده کردن از کرم بی حس کننده 30 دقیقه قبل از لیزر کردن، به کاهش درد کمک می کند.

شیو کردن: دو روز قبل از لیزر کردن، شیو کردن موهای زائد با تیغ و ژیلت برای جلوگیری از انتقال گرما موثر است.

نوشیدن آب: نوشیدن آب به مقدار کافی قبل از لیزر کردن، درد را کاهش می دهد.

پرهیز از مصرف کافئین: قهوه و مشتقات آن باعث افزایش حساسیت پوست و احساس کردن درد هنگام لیزر می شوند.

پرهیز از برنزه کردن: در صورت برنزه کردن قبل از لیزر، اشعه دستگاه های لزر با جذب بیشتر ملانین از پوست درد را افزایش می دهند.

مراقبت های قبل از لیزر

برای نتیجه گیری بهتر لیزر، رعایت نکات ( مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد ) موثر است. بعضی از مراقبت های قبل از لیزر اعم از:

 • پرهیز از مصرف داروهای تحریک کننده پوست
 • پرهیز از استفاده از موچین، بند و اپلاسیون
 • پرهیز از در معرض نور آفتاب قرار گرفتن
 • پرهیز از مصرف لوازم آرایشی و چرب بودن پوست قبل از لیزر
 • پرهیز از مصرف قرص های ضد التهاب و مسکن قبل از انجام لیزر

کلام آخر

لیزر کردن با وجود مزایای مختلف، عوارضی همچوم تاول و درد شدید در صورت داشتن پوست حساس دارد. اگر شماهم یکی از طرفداران لیزر هستید اما از درد آن می ترسید، با انتخاب کردن کلینیک معتبر و مشاوره قبل از لیزر می توانید استرستان را کنترل کنید و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

 1. علت درد لیزر چیست؟
 2. عوامل موثر درد لیزر چیست ؟
 3. دستگاه الکساندریت برای چه نوع پوستی مناسب است؟
 4. دستگاه دیود برای چه نوع پوستی مناسب است ؟
 5. میزان درد لیزر در نقاط مختلف بدن چگونه است ؟
 6. راه های کاهش درد لیزر چگونه است؟

کلینیک آریانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button