لیفت صورت و مهمترین نکات آن

لیفت صورت، عمل جراحی زیبایی برای جوان سازی چهره است و کمک می کند تا نشانه های بالا رفتن سن در صورت و گردن کاهش یابد. هر چه پیرتر می شوید، ظاهر شما به دلیل تغییرات مربوط به سن تغییر می کند. این روش می تواند باعث کاهش افتادگی پوست بر روی گونه ها و فک و سایر تغییرات در شکل صورت شما با توجه به افزایش سن شود. در واقع این روش سعی دارد با تمرکز بر نیمه پایینی صورت، کمک کند تا افتادگی پوست بر اطراف گردن و فک کاهش یابد. علاوه بر لیفت صورت می توان از روش هایی نظیر لیفت بینی برای فرم دهی و زیباترساختن بینی و فرم کلی صورت استفاده کرد. لیفت صورت برای درمان چین و چروک های سطحی، آسیب دیدگی از طریق آفتاب، چین و چروک های اطراف بینی و لب بالا نیست.

برای انجام لیفت صورت، فقط به یک جراح پلاستیک دارای مجوز اعتماد کنید همچنین مانند هر عمل جراحی، باید از خطرات آن آگاه باشید که شامل خطرات بیهوشی ، عفونت ، بی حسی ، جای زخم ، لخته شدن خون ، عوارض قلبی و نتیجه نگرفتن از جراحی. برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه آیا این برای شما مناسب است یا نه حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. این عمل در یک مرکز جراحی یا بیمارستان قابل انجام است و می تواند بعد از اتمام کار به منزل بروید. مدت زمان عمل به طور کلی ۲ تا ۴ ساعت و زمان بهبودی به طور کلی بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد.

طریقه انجام لیفت صورت

به طور کلی، لیفت صورت شامل بالا بردن پوست و سفت کردن بافت ها و ماهیچه های زیرین پوست است. روش‌های مختلفی برای سفت کردن صورت وجود دارد که بسته به نوع پوست مورد استفاده قرار می گیرد ازجمله روش آر اف صورت  اما در لیفت صورت ممکن است چربی موجود در صورت و گردن یا برداشته می شود، یا کمی پخش می شود. سپس پوست صورت بر روی قسمت هایی از صورت که به تازگی تغییرات بر روی آن اعمال شده، مجددا کشیده می شود، پوست اضافی برداشته می شود و زخم بسته می شود. برش های مورد استفاده، به تکنیک های جراحی و نظر بیمار بستگی دارد:

برش سنتی از قسمت خط رویش مو شروع می شود به سمت پایین و جلوی گوش ادامه می یابد و در پشت گوش پایان می پذیرد.

برش محدود کوتاه تر از مورد قبل است. به این صورت که از قسمت خط مو و بالای گوش شروع می شود و به جلوی گوش می رسد اما به سمت پایین جمجمه نمی برد.

برش گردن از جلوی گوش شروع می شود و به سمت اطراف گوش ادامه پیدا می کند نهایتا به پایین جمجمه می رسد. یک برش کوچک هم در زیر چانه ایجاد می شود.

عوارض لیفت صورت

جراحی لیفت صورت عوارضی هم دارد که البته برخی از آنها با مراقبت های مناسب، دارو یا اصلاح جراحی قابل درمان هستند. عوارض شامل موارد زیر است:

 • هماتوم: جمع شدن مقدار زیادی خون در زیر پوست است که با ۲۴ ساعت جراحی اتفاق می افتد. این عارضه، سریعا با جراحی درمان می شود. هماتوم شایع ترین عارضه جراحی لیفت صورت است.
 • زخم: جای برش جراحی، دائما بر روی صورت می ماند اما معمولا توسط مو، خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شود. به ندرت زخم های حاصل از برش ممکن است قرمز رنگ شوند که از تزریق یک داروی کورتیکواستروئیدی یا سایر روش های درمانی، ممکن است برای بهبود ظاهر زخم ها استفاده شود.
 • آسیب عصبی: این آسیب نادر است و می تواند موقتا یا دائما، بر روی اعصاب کنترل کننده احساس و عضلات تاثیرگذار باشد. آسیب به این صورت است که عضله جراحی شده موقتا فلج می شود و ظاهر حرکات صورت نا متعارف است. از دست رفتن حواس ممکن است چند ماه تا ۱ سال طول بکشد.
 • ریزش مو: این حالت به دو صورت دائمی یا موقت اتفاق می افتد. ریزش دائمی مو از طریق جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو قابل حل است.
 • از دست رفتن پوست یا لک شدن: لیفت صورت گاهی اوقات جریان خون در بافت های صورت را متوقف می کند و منجر به لک شدن پوست می شود. دارو درمانی، روش های مناسب مراقبت از زخم، می تواند در درمان موثر باشد.

مراقبت های پس از لیفت

 • مراقبت در خانه تا ۳ هفته پس از جراحی می تواند به کم شدن عوارض کمک کند. نمونه هایی از این مراقبت ها را مرور می کنیم:
 • دستورالعمل مراقبت از زخم را طبق نظرات جراح خود دنبال کنید.
 • انگشت پوسته پوسته شده را روی زخم نزنید.
 • دستورالعمل های مربوط به زمان شروع استفاده از شامپو و صابون و انواع استفاده از آنها را انجام دهید.
 • از فشار بیش از حد یا حرکت بر روی برش جراحی و اطراف آن خودداری کنید.
 • آرایش نکنید.
 • از فعالیت های شدید یا هوازی یا ورزش خودداری کنید.
 • به مدت سه هفته از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب خودداری کنید و پس از آن از ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
Call Now Button