مزونیدلینگ چیست ؟

مزونیدلینگ یکی دیگر از راه های جوانسازی پوست است که از روش های مختلفی ترکیب شده است و با دستگاه درماپن یا مزوگان انجام می شود. این روش برای رفع مشکلات پوستی مثل منافذ باز پوست کاربرد دارد.

[lwptoc]

مزونیدلینگ چیست؟

مزونیدلینگ یکی از پیشرفته ترین روش های ترمیم پوست است که از دو روش مزوتراپی و میکرونیدلینگ الهام گرفته است که کوکتل های مزوتراپی در روش میکرونیدلینگ استفاده میشود. در این روش داروهای مخصوص و سازگار با پوست از طریق سوزن های ریز القاء کلاژن انجام می دهند و کلاژن های جدید با ترمیم بافت های پوست باعث جوانسازی و درخشندگی پوست می شوند.

عملکرد مزونیدلینگ

همانطور که گفته شد، مزو نیدلینگ ترکیبی از مزوتراپی و میکرونیدلینگ است. ابتدا باید عملکرد هر کدام از این دو را بشناسید.

مزوتراپی: در این روش موادی مانند عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و آنزیم‌ها، داروها و هورمون‌ ها با توجه به مشکل شما تعیین می ‌شوند و با خاصیت درمانی به زیر پوست(لایه میانی پوست) از طریق سرنگ تزریق می ‌شوند. در این روش فرآیندهای ترمیمی پوست فعال می شوند، سلول‌های پوستی سالم شروع به ساخت و ترشح کلاژن، فاکتورهای رشد، پروتئین‌های بین بافتی و مواد دیگر می‌ کنند. موادی که در کوکتل‌ های مزوتراپی یافت می ‌شوند عبارت اند از:

 • اتساع دهنده عروق: داروهایی مانند بوفلومدیل که باعث افزایش خونرسانی به ناحیه‌ی تحت درمان می‌شوند. این مواد ایمن و بی‌خطر هستند.
 • بی ‌حسی موضعی: داروهایی مانند لیدوکائین و پروکائین که علاوه بر بی‌ حسی، اثرات ضدالتهابی نیز دارند.
 • هورمون های طبیعی: کلسی تونین یکی از هورمون‌های طبیعی بدن که باعث بهبود خونرسانی، تغذیه فولیکولی و تغذیه پوستی می ‌شود.
 • داروهای مغذی: موادی مانند سیلیکون که به طور طبیعی در پوست و موی ما وجود داشته و نقش ساختمانی مهمی دارند.
 • گلیکولیک اسید: ماده‌ی سفید کننده برای بهبود اسکارها، لکه‌های تیره و ترک‌ های پوست است.
 • ویتامین های مختلف با خاصیت آنتی اکسیدان مفید و درمان حالت کدر و خسته‌ ی پوست، تاثیرات ضدپیری و رفع لکه‌ های پوست مثل ویتامین C ,A

میکرونیدلینگ: در روش میکرونیدلینگ از دستگاه هایی استفاده می شود که دارای سوزن‌ های بسیار ریز و ظریفی هستند. با ورود این سوزن ها سلول‌ های پوستی تحریک می شوند و فرایند ترمیم و بازسازی پوست شروع می شود. در این روش تحریک کلاژن سازی و جوان سازی بدون تزریق هیچگونه موادی انجام می شود.

ترکیب این دو روش باعث افزایش سرعت درمان و بهبودی پوست می شود. مزونیدلینگ روشی مشابه میکرونیدلینگ است اما عمق نفوذ سوزن ها متفاوت است.

آریانا

فواید مزونیدلینگ

در مزونیدلینگ کوکتل‌ ها به عمق مزودرم پوست نفوذ می کنند و باعث بهبودی و جوانسازی پوست صورت، گردن و زیر چشم می شوند. از جمله فواید مزونیدلینگ می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش منافذ باز پوست
 • افزایش میزان انعطاف پذیری و کشسانی پوست
 • جوانسازی پوست با تحریک کردن کلاژن سازی
 • رفع نقص های صورت مانند جای جوش و اسکار
 • از بین بردن فرورفتگی ها، برجستگی ها و چین وچروک ها
 • رفع استرچ مارک های ناشی از بارداری و لاغری
 • جمع شدن و افزایش الاستیسیته پوست
 • ترمیم زخم های قدیمی
 • بر طرف کردن سوختگی های قبلی
 • کم رنگ کردن و رفع لک های سطحی پوست
 • افزایش خونرسانی به پوست
 • رفع ریزش موی سر

ممنوعیت مزونیدلینگ

مزونیدلینگ یکی از راه های غیرتهاجمی و ایمن است که اغلب بدون هیچگونه عوارضی انجام می شود اما این روش برای افرادی که به بیماری های خاص دچار هستند؛ ممنوع است. این افراد شامل موارد زیر می شوند:

 1. افرادی که سابقه کلوئید در اثر آسیب به پوست داشته اند.
 2. افرادی که به عفونت های فعال پوستی از قبیل تب خال دچار هستند.
 3. افرادی که بدنشان در برابر زخم ها دیرتر بهبود می یابند مثل افراد مبتلا به دیابت.
 4. به داروهایی که در مزوتراپی مورد استفاده قرار میگیرند، حساسیت دارید.
 5. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف تری هستند مثل افراد مبتلا به سرطان.
 6. افرادی که از قرص های رقیق کننده خون استفاده می کنند؛ باید از انجام مزونیدلینگ پرهیز کنند.

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

 1. در معرض نور خورشید قرار نگیرید زیرا یک هفته بعد از انجام دادن این روش منافذ پوست باز هستند و پوست حساس تر است.
 2. محصولات پوستی با مواد فعال استفاده نکنید زیرا در این دوران پوست قابلیت جذب مواد را بیشتر از هر زمان دیگری دارد. برای بهبود یافتن پوست می توانید از مواد فعال مانند: رتینول، ویتامین C و اسید آلفا هیدروکسی استفاده کنید.
 3. بعد از انجام دادن مزونیدلینگ از وسایل آرایشی استفاده نکنید زیرا وسایل آرایشی دارای موادی هستند که ممکن است پوست شما به آنها حساس باشد.

انواع مزونیدلینگ

این روش ایمن و ساده علاوه بر بهبودی پوست برای درمان ریزش و تقویت مو نیز کاربرد دارد. مزونیدلینگ در ناحیه سر با افزایش جریان خون موضعی و پروتئین به تقویت فولیکول های مو کمک کرده و ویتامین ها و سرم های تقویتی از طریق منافذ ریزی که در پوست سر ایجاده شده اند از ریزش موی آندروژنیک جلوگیری می کنند و به رشد مجدد موهای آسیب دیده  کمک خواهند کرد.

در آریانا بخوانید: جوانسازی پوست و مو کاملا تضمینی

کلام آخر

مزونیدلینگ یکی دیگر از راه های جوانسازی و ترمیم پوست است که بدون خطر و عوارض است. با توجه به کار بردن سوزن های ریز، افراد نگران عوارض آن خواهند شد. در صورت انجام دادن این روش در کلینیک های معتبر، هیچگونه عوارضی تجربه نخواهید کرد.

 1. مزونیدلینگ چیست؟
 2. مزوتراپی چیست ؟
 3. مزایای مزونیدلینگ چیست؟
 4. مزونیدلینگ برای چه افرادی ممنوع است؟
 5. مزونیدلینگ مو چیست ؟

کلینیک آریانا

Call Now Button