خطرناک ترین عوارض بوتاکس چیست؟

امروزه بوتاکس یکی از رایج ترین راه های جوانسازی پوست است. این روش به علت غیرتهاجمی بودن در کشور های دیگر نیز طرفداران زیادی دارد. با این وجود این روش عوارضی دارد که افراد نباید از عوارض بوتاکس چشم پوشی کنند. عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن، استفاده از دوز مناسب در نقطه نامناسب ایجاد می‌شود.بوتاکس به تنهایی عارضه زیادی ندارد و فقط در صورتمراجعه به کلینیک های غیر معتبر این عوارض رخ می دهد.

[lwptoc]

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟ بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌ شود. این روش ایمن ترین و بی خطرترین روش های زیبایی پوست است که افراد برای شاداب تر شدن و جوان سازی پوست خود از این روش غیر تهاجمی استفاده می کنند. حرکت عضلات علت اصلی ایجاد چین و چروک‌ های صورت است که با تزریق بوتاکس این خطوط از بین می روند و عضلات فلج می شوند.

کاربرد بوتاکس

تزریق بوتاکس کمتر از یک ساعت طول می ‌کشد و نیازی به بیهوشی یا استراحت ندارد و افراد معجزه آن را بعد از گذشت یک هفته می توانند مشاهده کنند. بوتاکس برای اولین بار برای معالجه شرایط پزشکی مانند استرس عضلانی،تنبلی چشم، چشمک زدن غیر اختیاری، مشکلات مربوط به عضلات مورد استفاده قرار می‌ گرفت. در حال حاضر از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد( بوتاکس زیر بغل)، میگرن ( بوتاکس پیشانی )، مثانه بیش فعال و… استفاده می‌ شود. همچنین امروزه بوتاکس چانه برای زاویه سازی و بوتاکس لب برای حجیم کردن لب، بوتاکس ابرو و بوتاکس مو استفاده می شود.

عوارض بوتاکس

تزریق بوتاکس برای چندین دهه با خیال راحت و با موفقیت استفاده شده و عوارض بوتاکس معمولاً است که طی چند روز از بین ‌می‌روند. با وجود اثرات طولانی مدت، بوتاکس روشی مطمئن برای به حداقل رساندن علائم پیری و تقویت ویژگی‌های خاص و زیبای صورت است. به طور خلاصه، مهم است که افراد در انتخاب پزشکی که مهارت کافی دارد برای کاهش عوارض دقت کنند. همچنین پزشکان انتظارات مراجعین خود را مدیریت کنند و آگاهی‌های لازم را راجع به این نوع تزریق به فرد بدهند. تمام این موارد در کنار هم باعث می‌شوند که تزریق به شکل اصولی انجام شود، اثرات و نتایج به شکل بهینه خود را نشان دهد و عوارض جانبی تنها در مدت نقاهت روی داده و بعد از آن‌ها شاهد حضور و دوام اینگونه عوارض نبود.

مطلب پیشنهادی: بوتاکس چیست؟

تورم

کبود شدن، تورم و احساس درد معمولا بعد از تزریق سوزن بروز می کنند. کبودی هنگامی به وجود می آید که عروق خونی آسیب دیده در اطراف ناحیه درمان شروع به خونریزی می کنند. این عوارض بسیار طبیعی هستند و بعد از گذشت یک هفته یا بیشتر بهبود می یابند. برای درمان سریع تر این عوارض می توانید از مراقبت های بعد از بوتاکس بهره بگیرید. این مراقبت ها شامل استعمال یخ به صورت متناوب؛ پرهیز از مصرف الکل یا دارو های رقیق کننده خون می شود.

سردرد

عوارضی همچون سردرد بعد از تزریق بوتاکس به ناحیه پیشانی رخ می دهد. دلیل بروز این عوارض می تواند برخورد تصادفی با استخوان فرونتال در ناحیه پیشانی، انقباض بیش از حد برخی عضلات صورت، ناخالصی های احتمالی در برخی ویال های بوتاکس باشد. معمولا سردرد بعد از تزریق بوتاکس با مصرف مسکن بهبود می یابد. باید توجه داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه دارو بعد از بوتاکس حتما با پزشک مشورت کنید.

عوارض بوتاکس

ضعف عضلات

تزریق مکرر بوتاکس به ناحیه خاصی از بدن نیز می‌ تواند باعث فلج دائمی عضله شود. بوتاکس با متوقف کردن عملکرد ماهیچه ها و کاهش روند پیری باعث جوانسازی می شود. از دست دادن کنترل عضلات و كاهش قدرت در ناحیه عضله‌ ای از عوارض جبران ناپذیر بوتاکس است.

تحریک چشم

ایجاد تاری دید، افتادگی پلک به همراه تورم، تحریک یا خشک شدن چشم از عوارض بوتاکس است که تزریق این ماده به صورت طولانی مدت در نزدیکی منطقه اطراف چشم باعث بروز این عوارض می شوند.

حساسیت به بوتاکس

واکنش حساسیتی به بوتاکس در افرادی که پوست حساس دارند نمایان می شود. کهیر، خارش، مشکل در تنفس، گیجی و تورم صورت از علائم شایع حساسیت به بوتاکس است که معمولا یک هفته بعد از انجام دادن بوتاکس انجام می شود.

افتادگی پلک

هنگام تزریق بوتاکس، ماده بوتاکس اندکی فراتر از ناحیه درمان می رود و بافت های اطراف را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که بوتاکس از پیشانی به نواحی بین ابرو ها و پلک انتشار می یابد پلک ها دچار افتادگی می شوند. گاهی اوقات، امکان دارد مقداری از بوتاکس تزریق شده به پلک بالایی رسیده و عضله نگهدارنده آن را فلج کند. قطره چشمی آپراکلونیدین می تواند در رفع افتادگی پلک ها مفید باشد و این عارضه را ظرف ۴ تا ۶ هفته برطرف کند.

گسترش سموم در بافت‌ ها

این مورد تقریباً یکی از مهمترین و خطرناکترین عوارض استفاده از تزریق بوتاکس است. سموم می‌توانند در بافت‌های اطراف پخش شوند و این می ‌تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشد.

در صورت کم تجربه بودن و مهارت نداشتن پزشک این عوارض رخ می دهد. از دیگر عوارض بوتاکس می توان به خشکی دهان، خستگی، و درد گردن، بی حسی، اسپاسم عضلانی، خارش، خس خس سینه، آسم، راش پوستی، دانه های قرمز، گیجی، عفونت، التهاب و قرمزی اشاره کرد. این روش برای افرادی که مشکل سیستم عصبی و اختلالات عضلانی دارند و همچنین مادران شیرده یا باردار ممنوع است.

کلام آخر

تزریق بوتاکس یکی از راه های غیرتهاجمی و بی خطر جوانسازی پوست است. با وجود ایمن بودن این روش، عوارضی نیز به همراه دارد. دلایل ایجاد این عوارض استفاده از دوزهای غلط در مصرف دارو و استفاده از داروهای تقلبی و همچنین مراجعه به کلینیک های غیر معتبر است که بعد از گذشت یک مدت کوتاه این عوارض کاهش می یابند.

  1. علت افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چیست؟
  2. عوارض خفیف بوتاکس چیست؟
  3. بوتاکس چیست؟
  4. حساسیت پوستی به بوتاکس چگونه است؟

Call Now Button