بوتاکس زیر بغل چیست؟

بوتاکس یکی از راه های جوانسازی و شاداب کردن پوست است که علاوه بر آن این ماده کاربرد های دیگری مانند کاهش تعریق و درمان سطحی هایپرهیدروزیس با تزریق بوتاکس زیر بغل دارد. زمانی که دمای بدن افزایش می یابد، تعریق شروع می شود. برخی از افراد هستند که تعریق شدید تری نسبت به سایر افراد دارند که تزریق بوتاکس به این افراد کمک می کند تا اعصاب و غددی که وظیفه تعریق بدن را به عهده دارند مسدود شوند.

[lwptoc]

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس چیست؟ بوتاکس یکی از روش های غیرتهاجمی جوانسازی پوست است که پزشکان با تزریق سم بوتولینوم، عضلات را به صورت موقت فلج می کنند. در صورت تزریق بوتاکس در کلینیک های معتبر، ایمنی آن افزایش می یابد و کاربرد های دیگر نظیر لیفت با بوتاکس ابرو دارد.

بوتاکس زیر بغل چیست ؟

یکی دیگر از کاربرد های بوتاکس، تزریق آن در زیر بغل است. تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل یک نوع درمان محسوب می شود که نتیجه آن کاهش تعریق است. ماده های شیمیایی زیادی در بدن وجود دارند که موجب تحریک غدد عرق می شوند. تزریق بوتاکس زیر بغل باعث مسدود شدن این مواد شیمیایی می شود و از فعال شدن غدد عرق جلوگیری می کند. همچنین سازمان غذا و داروی ایالات متحده، تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد را تایید کرده است. تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق در نواحی دست و پاها نیز کاربرد دارد. تزریق بوتاکس به زیر بغل یا کف دست عصب‌ ها و غدد بیش فعال را مسدود و فلج می ‌کند. زمانی که عصب توانایی فراماندهی نداشته باشند، تعریق صورت نمی گیرد.

مطلب پیشنهادی: بوتاکس چیست؟

هایپرهیدروزیس چیست ؟

هایپرهیدروزیس یک اصطلاح پزشکی است که به تعریق شدید و غیر طبیعی گفته می شود و در پی فعالیت زیاد غدد عرق رخ می دهد. دست ها، پاها، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل از متداول ترین نقاطی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند. انواع هایپر هیدروزیس عبارتند از:

  1. هایپرهیدروزیس اولیه: معمولا از ابتدای نوجوانی رخ می دهد و هیچ دلیل معلومی ندارد و در موقعیت های استرس زا یا هیجان انگیز این نوع تعریق تشدید می یابد.
  2. هایپرهیدروس ثانویه: این نوع تعریق معمولا به علت بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید یا مصرف داروهاست. هایپرهیدورزیس از طریق تزریق سم بوتولینیوم قابل کنترل است و تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین درمان ها برای کنترل تعریق غیر طبیعی بدن است.

درمان هایپرهیدروزیس با بوتاکس زیر بغل

عوارض بوتاکس زیر بغل

به طور کلی بوتاکس با عوارض شدید و خطرناکی همراه نیست و درد آن به علت تزریق سوزن های بسیار نازک، کم است. از عوارض بوتاکس زیربغل می توان به کبودی و احساس درد زیر بغل و سردرد اشاره کرد. معمولا عوارض شدید مانند: مشکل بینایی و تکلم و تنفس، بی اختیاری ادرار و ضعف عضلانی به علت بی تجربه بودن پزشک و تزریق نادرست رخ می دهد و با از بین رفتن تاثیرات بوتاکس؛ رفع می شوند. با وجود اینکه بوتاکس یک روش ایمن است اما برای افراد باردار و شیرده می تواند خطرناک باشد. همچنین افرادی که به مواد بوتاکس حساسیت دارند و به بیماری های قلبی و ضعف شدید عضلانی مبتلا هستند؛ باید از تزریق بوتاکس پرهیز کنند.

ماندگاری بوتاکس زیربغل

بوتاکس یک روش موقتی است که ماندگاری آن به عوامل مختلفی مانند کیفیت آن بستگی دارد. بطور کلی ماندگاری آن بین ۴ تا ۱۲ ماه است و در مواردی تا ۱۶ ماه هم ماندگاری دارد. از شایع ترین علل ماندگاری تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. متابولیسم بدن: بوتاکس به مرور زمان با سوخت و ساز جذب بدن می‌ شود و ماندگاری بوتاکس در افرادی که فعالیت بیشتری دارند؛ کمتر است.
  2. ترمیم بوتاکس به موقع: ترمیم بوتاکس و تزریق آن در مدت زمانی معین باعث فلج شدن بیشتر ماهیچه ها می شود و تعریق کاهش می یابد.

 

مطلب پیشنهادی: بوتاکس چانه

کلام آخر

بعد از بوتاکس زیر بغل؛ حتما باید مراقبت هایی نظیر پرهیز از استحمام با آب داغ به مدت یک هفته، پرهیز از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و دست زدن به محل تزریق صورت گیرد زیرا این ناحیه بسیار حساس است و باید به آن توجه بیشتری شود. تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق زیر بغل زمانی نتایج خوبی دارد که توسط پزشک متخصص انجام شود. همچنین مراجعه به پزشکان مجرب باعث کاهش عوارض احتمالی این روش می شود.

  1. بوتاکس چیست؟
  2. بوتاکس زیر بغل چیست؟
  3. هایپرهیدروزیس چیست ؟
  4. عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس زیربغل چیست؟
  5. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

کلینیک آریانا

Call Now Button