شستن صورت بعد از تزریق ژل

تزریق ژل به صورت یکی از راه‌ های افزایش زیبایی و جوانسازی است. این روش ساده و غیرتهاجمی بوده و دوران نقاهت آسانی نیز دارد اما برای اینکه بهترین نتیجه را از تزریق ژل و فیلر بگیرید و عوارض بعد از تزریق ژل را به حداقل برسانید باید مراقبت‌ هایی را انجام دهید. یکی از این مراقبت‌ ها شستشوی درست صورت پس از تزریق ژل است. احتیاط در زمان و چگونگی شستن صورت بعد از تزریق ژل یکی از مراقبت های پس از تزریق است که باید آن را رعایت کرد تا شکل دلخواه حاصل شود.

[lwptoc]

شستن صورت بعد از تزریق ژل

شستن صورت بعد از تزریق ژل یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق محسوب می شود که افراد باید به چگونگی انجام دادن آن توجه کنند. به طور کلی پزشکان توصیه می کنند که در ساعات اولیه تزریق، از شستن صورت خودداری شود. این عمل به علل مختلفی همچون جلوگیری از ایجاد عفونت در محل تزریق در اثر تماس با آب یا جلوگیری از ایجاد فشارهای موضعی در محل تزریق به واسطه‌ ی انجام شست و شو از اهمیت بالایی برخوردار شده است. بهتر است در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ژل صورت خود را نشویید و حمام نکنید. پس از ۲۴ ساعت با آب ولرم و به آرامی بدون ماساژ یا فشار به ناحیه تزریق صورت خود را بشویید. از مهم ترین نکات درباره شستن صورت بعد از تزریق ژل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پرهیز از استفاده از آب سرد برای شستشوی صورت به علت اینکه بعد از تزریق باعث جمع شدن و گلوله شدن فیلر زیر پوست می شود.
 2. همچنین پرهیز از شستشوی صورت با آب گرم به علت اینکه ساختار ژل تغییر می کند یا زیر پوست حرکت می کند و باعث پاره شدن پوست می شود.
 3. توجه داشته باشید برای شستن صورت بعد از تزریق ژل از شوینده‌ های قوی استفاده نکنید و از فشار به محل تزریق پرهیز کنید.

در آریانا بخوانید: دلایل ورم صورت بعد از تزریق ژل

مراقبت بعد از تزریق ژل

علاوه بر شستشوی درست صورت و حمام کردن اصولی مراقبت ‌های دیگری نیز بعد از تزریق ژل وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. برای نتیجه بهتر بعد از تزریق ژل باید مراقبت های لازم بعد از تزریق رعایت شود. مراقبت های لازم بعد از تزریق عبارت هستند از:

 • نحوه خواب درست

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل نیز بسیار مهم است و بر روند بهبودی و شکل نهایی و هم چنین مقدار تورم صورت تاثیرگذار است. برای جلوگیری از هرگونه فشار ناخوداگاه در زمان خواب بر روی صورت و محل تزریق ، طاق باز (به پشت) بخوابید. بهتر است در اطراف خود بالشت نرم قرار دهید تا امکان چرخش به پهلو یا شکم هنگام خواب کمتر شود.

 • استفاده از کمپرس سرد

بلافاصله پس از تزریق می‌ توان از کمپرس یخ استفاده کرد. بعد از تزریق در قسمت های مختلف صورت، احساس کمی تورم طبیعی است و استفاده از مقداری یخ برای کمک به فرد در کاهش تورم ایجاد شده موثر خواهد بود اما باید مراقب باشید که آن را روی محل تزریق فشار ندهید. با توجه به این که شستن صورت بعد از تزریق ژل و خیس شدن محل تزریق توصیه نمی‌شود، بهتر است از این کمپرس ها با احتیاط استفاده کرد.

 • عدم استعمال دخانیات و مواد الکلی

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پس از تزریق ژل می‌ تواند باعث تشدید عوارض بعد از تزریق شود. بهتر است ۳ تا ۵ روز بعد از تزریق فیلر از مصرف دخانیات و مواد الکلی خودداری کرد.

 • تغذیه مناسب

تغدیه مناسب همیشه باعث می‌شود دوران نقاهت بعد از هر عملی کوتاهتر شود. پس برای اینکه تورم، کبودی و قرمزی‌های احتمالی سریعتر از بین بروند سعی کنید تغذیه سالم از انواع مواد غذایی داشته باشید تا زودتر بهبود پیدا کنید. مصرف آب کافی در روز را هم فراموش نکنید.

 • پوشیدن لباس مناسب

با توجه به اینکه هیچ شئ خارجی نباید به محل تزریق برخورد کند؛ پوشیدن لباس مناسب بسیار مهم است. لباس‌ هایی که دکمه یا زیپ نداشته و بسته هستند هنگام پوشیدن ممکن است فشار زیادی به صورت وارد کنند؛ پس بهتر است در دو هفته اول بعد از تزریق از لباس‌ هایی که دکمه یا زیپ دارند یا یقه بسیار آزادی دارند استفاده کرد.

آریانا

علت اهمیت مراقبت بعد از تزریق

علت اهمیت مراقبت های بعد از تزریق ژل ، جلوگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر است که این علل به عوامل مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به بیان آنها پرداخته ایم:

 • علت پرهیز کردن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید این است که گرما موجب تغییر در ساختار فیلر و تغییر رنگدانه های صورت می شود.
 • اجتناب از انجام دادن فعالیت های ورزشی به علت افزایش سوخت و ساز بدن که در پی آن با افزایش فشار خون، خونریزی و کبودی شدت می یابد.
 • جلوگیری از گشاد شدن رگ‌ های خونی، تورم و خونریزی از اهمیت علل پرهیز از استحمام، سونا و استخر است.
 • پرهیز از ماساژ دادن یا فشار آوردن به ناحیه تزریق شده به علت جلوگیری از پدید آمدن ظاهری نامناسب به علت جا به جایی فیلر

عوارض تزریق ژل

معمولا هیچ عارضه‌ ی خاصی بعد از تزریق فیلرهای پوستی وجود ندارد زیرا این روش غیر تهاجمی است. با این حال تزریق ژل می تواند با عوارض طبیعی همچون تورم، کبودی، قرمزی و التهاب همراه باشد. در صورت انجام دادن این عمل در کلینیک های غیر معتبر با پزشکانی که مهارت کافی ندارند عوارضی همچون تورم یا کبودی خیلی شدید و طولانی مدت به مدت 10 تا 14 روز، عدم تقارن در ناحیه تزریق، برآمدگی و بی نظمی در ناحیه تزریق، عفونت، از بین رفتن بافت به علت تزریق در رگ خونی و زخم یا سفت شدن صورت رخ میدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان عفونت لب بعد از تزریق ژل کلیک کنید.

کلام آخر

مراقبت های بعد از تزریق ژل از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا دوران نقاهت را تا حد ممکن کوتاه می کنند و موجب نتیجه ‌ای عالی بعد از تزریق فیلر می شوند. انجام مراقبت‌های بعد از تزریق دقیقا همانطور که پزشک توصیه کرده واجب است. این مراقبت‌ها باعث می‌شود ماندگاری تزریق ژل بالاتر برود؛ به علاوه از عوارض احتمالی بعد از تزریق ژل نیز کاسته می ‌شود.

 1. شستن صورت بعد از تزریق ژل چگونه است؟
 2. نحوه درست خوابیدن بعد از تزریق ژل چگونه است؟
 3. بهترین مراقبت هنگام شستشوی صورت بعد از تزریق چیست؟
 4. علت اهمیت مراقبت بعد از تزریق چیست؟
 5. عوارض تزریق ژل چیست؟
 6. عوارض شدید بعد از تزریق ژل چیست؟

کلینیک آریانا

 

Call Now Button